Spolek Kroměřížská dráha bude od 29. června do 31. srpna 2019 vypravovat každou letní sobotu historické vlaky mezi Kroměříží a Tovačovem. V případě trati Kojetín – Tovačov půjde o první pravidelné osobní vlaky od roku 1981.

Už od roku 2007 se po tratích střední Hané mohou zájemci několikrát ročně svézt historickými vlaky, které na trať vypravuje spolek Kroměřížská dráha. Od roku 2014 také mohou v předem vyhlášených termínech navštívit unikátní muzeum se železniční tématikou v prostorách lokomotivního depa na kroměřížském nádraží.

A protože se historické vlaky i muzeum těší rostoucí oblibě, členové spolku letos v létě zahájí zcela nový projekt. Tím jsou pravidelné sobotní historické vlaky, které propojí Kroměříž s Kojetínem a Tovačovem.

V případě trati Kojetín – Tovačov tím zároveň dojde po téměř 40 letech k obnovení pravidelného zajíždění osobních vlaků do Tovačova, kde doposud jezdily pouze příležitostné vlaky vypravované právě Kroměřížskou dráhou.

„Původně jsme tento projekt chtěli nazvat MEZIZÁMECKÝ EXPRES, protože jak Kroměříž, tak i Tovačov a Chropyně, kam původně také měly naše vlaky zajíždět, se mohou pyšnit nádhernými zámky, které rozhodně stojí za návštěvu. Ale kvůli téměř celé léto trvající výluce trati mezi Kojetínem a Přerovem jsme nakonec museli zajíždění do Chropyně oželet. Snad se Chropyně podaří příští rok. Zároveň jsme si ale uvědomili, že věhlasné zámky nejsou zdaleka jedinými lákadly, které může Kroměříž i Tovačov svým návštěvníkům nabídnout.“

, říká místonáčelník spolku Kroměřížská dráha a zároveň koordinátor provozu vlaků, Rostislav Kolmačka.

Slavnostní zahájení provozu historických vlaků zajistí 29. června větší třívozová souprava oblíbených červených motoráčků „Hurvínek“, z nichž dva vozy na Hanou přijedou až ze slovenské Žiliny. O dalších sobotách až do 31. srpna 2019 pak budou spoje vedeny vždy samotným „Hurvínkem“ nebo elegantním rychlíkovým „Krokodýlem“. Ten disponuje větším prostorem pro přepravu kočárků a jízdních kol.

Ve všechny dny provozu vlaků také bude v době vždy od 9 do 17 hodin otevřeno pro veřejnost Muzeum Kroměřížské dráhy v kroměřížském lokomotivním depu.

Podrobné informace o jízdách vlaků najdete na webu.
Zdroj: Spolek Kroměřížská dráha