Dub z Loštic je ve finále ankety Strom roku. Porotu zaujal jeho příběh

0
501

Dub rostoucí u Žádlovického zámku v Lošticích na Šumpersku je jedním z dvanácti finalistů ankety Strom roku 2019. Od 17. června tak bude soutěžit o přízeň veřejnosti v online hlasování na webu www.stromroku.cz.

Setkání u stromu spolu s místními a zástupci Nadace Partnerství, která za 18. ročníkem populární soutěže stojí, proběhne ve středu 29. května v 16.00 hodin.

Porota ankety letos vybírala z pětačtyřiceti návrhů. Z Olomouckého kraje komisi zaujal právě příběh 300-letého dubu slovenského, který do ankety přihlásila komise pro životní prostředí s podporou několika místních spolků a organizací.

„Strom je součástí rozsáhlého parku s exotickými dřevinami. Místní patrioti doufají, že v budoucnu bude o stromy pečováno lépe než nyní. Kromě toho, že byl strom svědkem historických událostí v Lošticích je zajímavostí, například pobyt rakouské spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach, která na žádlovickém panství často pobývala. Spisovatelka bývá pro sociální cítění a náměty próz často srovnávána s Boženou Němcovou,“

líčí pohnutou historii finalisty Michal Trlica z loštické komise pro životní prostředí, který strom do ankety přihlásil.

Klání odstartuje 17. června, kdy se na webových stránkách www.stromroku.cz zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování

„Letos nově bude moci veřejnost podpořit své favority v online hlasování. Anketa potrvá až do 25. září a vítěze oslavíme 3. října v Brně,“

přiblížila další fáze soutěže její koordinátorka Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku.

Zdroj: Nadace Partnerství